Higiena jamy ustnej – o czym warto pamiętać?

Polub i udostępnij:

Ładny biały uśmiech jest naszą wizytówką. Białe zęby są podstawą zdrowego i pięknego uśmiechu. Poprawiają nasze samopoczucie oraz samoocenę. Dzięki pięknemu zdrowemu uśmiechowi czujemy się pewniej w towarzystwie. Praca nad jakością naszego uśmiechu jest istotna. Bardzo ważne w codziennej pielęgnacji jest mycie zębów, pozwala nam pozbyć się resztek pożywienia oraz zetrzeć płytkę nazębną. Niemycie zębów spowodowałoby gnicie resztek pokarmu, szybkim rozwojem bakterii, nieświeżym oddechem co z kolei doprowadziłoby do próchnicy czy innych chorób dziąseł i zębów. 

Higiena jamy ustnej

Zdrowy biały uśmiech

Pierwszym podstawowym punktem na drodze do ładnego i białego uśmiechu jest codzienne szczotkowanie zębów według reguł ustalonych przez specjalistów. Określenie właściwej szczoteczki jest istotnym punktem. Jeżeli mamy problemy z nadwrażliwością powinniśmy wybierać szczoteczki o miękkim włosiu bądź bardziej mięsiste. Przy wyborze szczoteczki powinniśmy zastanowić się nad wyborem elektrycznej. Manualną szczoteczką jesteśmy wykonać w stanie do około 200 ruchów na minutę co w przypadku elektrycznej jest znikomą wartością. Do tego oscylacyjne ruchy szczoteczki pomogą nam dokładniej wyczyścić szkliwo.

Odpowiednia pasta

Kolejnym istotnym punktem jest określenie odpowiedniej pasty dla naszych preferencji. W wyborze najodpowiedniejszej pasty będzie nasz stomatolog. Pastę trzeba używać z głową. Do mycia potrzebna jest niewielka ilość pasty, gdyż niedokładnie myje się miejsca z dużą ilością piany. Zęby myć minimum 2 razy dziennie przez około 2 minuty. Poza szczotkowaniem należy używać nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej. Nić dentystyczna jest idealna do usuwania resztek z trudno dostępnych miejsc między zębowych. Doskonałym dopełnieniem jest używanie płynów do płukania jamy ustnej. Wyboru pomoże nam dokonać, jak przy wyborze pasty, stomatolog. Trzeba pamiętać, iż wiele z nas popełnia błędy podczas przy utrzymaniu czystości jamy ustnej.

Szczoteczka

Wybór niewłaściwej szczoteczki jest jednym z głównych popełnianych problemów. Należy pamiętać, że szczoteczka musi być odpowiednich rozmiarów, powinna dobrze leżeć nam w ręce oraz włosie powinno być sprecyzowane do naszych potrzeb. Przy nadwrażliwych zębach miękkie włosie. Białe zęby wymagają twardszego włosia. Dentysta pomoże wybrać nam odpowiednią dla nas szczoteczkę. Następnym problemem jest za częste mycie zębów przez co zetrzemy szkliwo i odsłonimy je na działanie bakterii.

Kolejnym problemem jest zbyt krótkie mycie zębów jest kolejnym popełnianym błędem. Specjaliści zalecają mycie zębów przez około 2 minuty. Kolejnym błędem jest również nieodpowiednie mycie zębów. Istnieje wiele technik jedna właśnie z tą sferą mamy najwięcej problemów. Szczoteczkę trzeba używać pod kątem 45 stopi do szkliwa. Wykonując ruchy wymiatające w przód i tył oraz okrężne. Należy pamiętać również o szczotkowaniu dziąseł oraz języka. Właśnie na nich występuje osad, przyczyna nieświeżego oddechu. Nieużywanie nici dentystycznej jest kolejnym problemem. Nieużywanie płynu do jamy ustnej również jest problemem. Pozwala on usunąć z jamy ustnej do 80% bakterii oraz pozwala pozbyć się nieświeżego oddechu.

Należy jednak pamiętać, iż wyżej wymienione sposoby są jedynie początkiem. Raz na pół roku trzeba chodzić do dentysty. W razie problemów z próchnicą oraz w przypadku innych problemów pomoże w miarę wcześnie.

Polub i udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *