Impotencja – przyczyny i metody leczenia.

Polub i udostępnij:

Co to jest impotencja??

Impotencja to zespół objawów dotyczących dysfunkcji seksualnych mężczyzn. To jedna z przykrych męskich dolegliwości. Wiąże się ona z brakiem erekcji mimo podniecenia, nie pozwalając na podjęcie stosunku seksualnego, a co za tym idzie uzyskania przyjemności. Najczęściej występuje u osób po 50 roku życia, jednak zdarza się, że pojawia się u młodszych mężczyzn. Jeśli problem jest przejściowy to nie trzeba martwić się zaburzeniem, jeżeli jednak utrzymuje się przez dłuższy czas warto zgłosić się do lekarza. Mimo, iż dla wielu mężczyzn jest to dość wstydliwy problem to nie warto czekać z jego diagnozom, gdyż im później zostanie wykryta, tym leczenie staje się cięższe.

 

 Rozpoznajemy kilka rodzajów impotencji:

  • impotencję generatywną – zaburzenia płodności
  • impotencję erekcyjną – zaburzenia erekcji
  • impotencję orgastyczną – zaburzenia wytrysku i orgazmu

Przyczyny impotencji mogą mieć zarówno podłoże psychiczne, jak i fizyczne. Do pierwszej grupy możemy zaliczyć niedowartościowanie spowodowane poczuciem zbyt małego członka. Często zauważa się problem impotencji w przypadku par starających się o dziecko, zbyt duża presja ciążąca na partnerze może prowadzić do problemów z erekcją. Ponadto możemy tutaj mówić również o przemęczeniu, stresie i innych niekorzystnych aspektach.

Leczenie:

Uzyskany farmakologicznie wzwód nie stanowi rozwiązania, a leczenie ma każdorazowo charakter indywidualny. Gdy problem ma podłoże wieloczynnikowe użyteczne bywa czasem leczenie uzdrowiskowe (bicze wodne) oraz zabiegi fizykoterapii.

Obecnie stosuje się wiele metod terapii tego schorzenia, do których zaliczane są:

  •  doustne leczenie farmakologiczne: polega na przyjmowaniu np. leków hormonalnych (np. androgenów);
  •  terapia lekami podawanymi w postaci iniekcji
  •  psychoterapia: stosowana jest zarówno w leczeniu impotencji fizycznej, jak i psychicznej
  •  leczenie naturalne impotencji polega na stosowaniu ćwiczeń (np. jogi, tantry);
  •  leczenie chirurgiczne – chirurgia naczyniowa, hydrauliczne protezy prącia oraz implanty prącia w formie sztywnych lub półsztywnych pałeczek.

Akceptacja i zrozumienie problemu działają jak balsam na duszę znerwicowanego i niepewnego siebie mężczyzny. Niekiedy wystarczy odstawienie  papierosów i alkoholu. Czasami bywa że, potrzebne są seanse psychoterapii indywidualnej lub partnerskiej, po to aby odblokować się i wyzbyć źródła lęku. Nie należy zwlekać z wizytą u seksuologa. Jego rola polega przede wszystkim na określeniu przyczyny zaburzeń i zleceniu odpowiedniej terapii. 

 

Polub i udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *