Jak poradzić sobie z bólem stawów

Polub i udostępnij:

Bóle stawów ostatnio bardzo powszechne często są objawem chorób reumatycznych. Mogą  również wynikać z urazów mechanicznych lub stanów zapalnych. Na dolegliwości stawowe skarży się coraz więcej osób po przez wykonywaną prace bądź przeciążenia organizmu. Schorzenie może zniknąć po kilku dniach, jednak w niektórych przypadkach konieczne jest specjalistyczne leczenie, gdyż ból stawów może być objawem wielu poważnych chorób. Leczenie takiej przypadłości uzależnione jest od jego przyczyny.

Jak poradzić sobie z bólem stawów

Przyczyny bólów stawów

Bóle stawów to nie tylko  dolegliwości u osób starszych  ale także u wiele młodszych. Młodzi ludzie coraz częściej siedzą przed komputerem , telefonem ogólny brak ruchu. Brakuje czasu na  uprawianie sport. Bóle stawów  pojawia się w określonych miejscach co ułatwia diagnozę. W przypadku dolegliwości stawowych warto zadbać o to, aby im przeciwdziałać, jeszcze zanim na dobre zaczną się z nimi kłopoty.

  • choroby  reumatyczne (zapalenia stawów)
  • zwyrodnienia stawowe wynikające ze  złego siedzenia
  • dna moczanowa
  • infekcje bakteryjne (np. rzeżączki, boreliozy, czy infekcji wirusowych np. grypy; łuszczycowego zapalenia stawów)
  • choroby zapalne
  • nowotwory kości i chrząstki
  • nadwaga
  • przyjmowanie nieprzebadanych leków
  • przetrenowanie, szczególnie biegania prowadzącego do obciążenia stawu kolanowego

 

 Kiedy zgłosić się do lekarza??

Najlepsze sposoby na łagodzenie dolegliwości bólowych, które możemy wykonać sami to okładanie chorych miejsc lodem lub specjalnymi żelami wielokrotnego użytku dostępnymi w aptece. Oczywiście ograniczamy nadmierne wykorzystywaniu stawu. Gdy ból nie ustaje stosujemy leki przeciw bólowe  przez okres kilku dni, jednak nie należy przekraczać zalecanych dawek. Jeżeli mimo stosowania leków zapalenie się nasila wskazana jest wizyta lekarska. Na wizytę lekarską powinny zgłosić się także osoby, u których w rodzinie wystąpiły choroby stawów. Konsultacja lekarska jest wymagana także wtedy, kiedy bólom stawów towarzyszą objawy ogólne, takie jak ból mięśni, spadek masy ciała, utrata apetytu, zmęczenie i gorączka.

Leczenie

 Leczenie rozpoczynamy od znalezienia przyczyny, która je wywołuje. Jeżeli dolegliwości nie ustąpią konieczna jest wizyta lekarska, na której lekarz specjalista po wywiadzie z pacjentem zleci wykonanie specjalistycznych badań. Stosujemy się do zaleceń lekarza lub fizjoterapeuty.  Ponadto u wielu osób z bólami stawów dobre działanie ma terapia wodą; basen czy ciepła kąpiel może zdziałać cuda.

Polub i udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *