Jak zrzucić 5 kg??

Polub i udostępnij:

Jeśli chcesz schudnąć 5 kg, drastyczna zmiana podejścia do jedzenia nie jest konieczna. Na początek wystarczy kilka modyfikacji i przemyślenie codziennych wyborów.

Choć wydaje się to proste, nie zawsze takie jest. Pytanie „jak schudnąć 5 kg?” zadaje sobie bowiem wiele kobiet i mężczyzn wciąż im się to nie udaje. Uważają, że odżywiają się zdrowo, a mimo tego waga nie chce nawet drgnąć.  W czym leży problem i jak z niego wybrnąć?Podejmując decyzję o odchudzaniu, trzeba przyjrzeć się swoim dotychczasowym nawykom żywieniowym i krytycznie je ocenić. Często okazuje się, że gwałtowna zmiana podejścia do jedzenia nie jest konieczna, by dość szybko schudnąć ok. 5 kilogramów. Małe zmiany w odżywianiu są szczególnie skuteczne u osób, które postanawiają walczyć z dużą nadwagą, a ich dotychczasowy jadłospis ma niewiele wspólnego z zasadami zdrowego żywienia. Oto kilka wskazówek, od których warto zacząć przygodę z odchudzaniem i zmianą nawyków żywieniowych.

Żelazna zasada!!!

Decydując się na odchudzanie, wiele osób sięga do zasobów Internetu, wyszukując „dietę cud”, która pomoże szybko schudnąć – najlepiej 5 kg w tydzień. Takie diety rzadko mają cokolwiek wspólnego ze zdrowym i świadomym odżywianiem, a taki właśnie powinien być sposób jedzenia, który zapewni racjonalne chudnięcie i utrzymanie nowej wagi. Dieta oparta na samych jajkach, grejpfrutach czy kaszy jaglanej, dieta 1000 kcal lub głodówka to nie metoda na odchudzanie.

Słodkie napoje

Do picia najlepsza jest woda i tej zasady warto trzymać się, żeby schudnąć. Woda najlepiej gasi pragnienie, pomaga wypłukiwać toksyny z organizmu, a do tego nie zawiera kalorii. Szklanka słodkiego napoju dostarcza ok. 100 kcal i 25-30 g cukru (aż 5-6 łyżeczek) niezależnie czy jest to cola, gazowany napój, czy sok owocowy. Litr takiego napoju to blisko 400 kcal . Należy wiedzieć, że organizm nie traktuje tak samo kalorii ze stałego pożywienia i z napojów. Kalorie w płynie przechodzą przez przewód pokarmowy prawie niezauważalnie dla mózgu i nie dają uczucia sytości. Są jednak metabolizowane i wchłaniane. Tak ogromne ilości cukru wymagają dużego wyrzutu insuliny – hormonu, który w najprostszym ujęciu upakowuje cukier w tkankę tłuszczową i blokuje działanie glukagonu odpowiedzialnego za spalanie tłuszczu.

Oczywiście słodycze

 W składzie batonów, czekoladek znajdziemy właściwie tylko wysoko przetworzone węglowodany, cukier pod różnymi postaciami i częściowo utwardzone oleje roślinne, które są źródłem kwasów tłuszczowych  szkodliwych dla zdrowia. Czekoladowy batonik ważący niecałe 50 g ma ponad 200 kcal. To bardzo dużo zważywszy na fakt, że takim batonikiem trudno zaspokoić głód na dłużej niż godzinę. Ponadto cukier uzależnia i pobudza te same ośrodki w mózgu co narkotyki. Podczas odchudzania zdecydowanie lepszym wyjściem, gdy pojawi się ochota na coś słodkiego, są przygotowane samodzielnie białkowo-tłuszczowe słodycze – są pyszne, sycą na długo i nie powodują dużych wyrzutów insuliny.

Unikaj żywności fast food i słonych przekąsek

Żywność z fast food to kolejne produkty, które warto zniwelować , aby łatwo i zdrowo schudnąć 5 kg. Nie bez przyczyny zaliczamy je do „pustych kalorii”, bowiem w ich składach dominują wysoko przetworzone węglowodany, utwardzone oleje roślinne z kwasami tłuszczowymi oraz sól. Śmieciowe jedzenie daje sytość na chwilę, a przez to, że zawiera przetworzone węglowodany, sprawia, że chcemy jeść więcej i więcej.

Ogranicz sól

 Sól jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak spożywana w nadmiarze szkodzi. WHO zaleca dostarczanie nie więcej niż 5 g soli dziennie, podczas gdy przeciętna dieta zawiera jej dużo więcej więcej. Z punktu widzenia odchudzania sól jest niekorzystna, ponieważ przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie i powstawania obrzęków, przez co masa ciała może wahać się o kilogramy z dnia na dzień. Osoby, które mocno ograniczają sól, tracą nawet kilogram wody zatrzymanej tygodniowo.

Jedz regularne posiłki

Najważniejszą zasadą racjonalnego odchudzania jest regularne posiłki. Nie oznacza to, że posiłki muszą być jedzone z zegarkiem w ręku co do minuty. Jednak wypracowanie własnego schematu pór posiłków bardzo pomaga w walce z nadwagą. Regularne jedzenie zapobiega niekontrolowanemu podjadaniu między posiłkami i napadom głodu. Wpływa też pozytywnie na gospodarkę energetyczną i zapobiega gromadzeniu tkanki tłuszczowej jako zapasowej energii.

Polub i udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *