Joga – dlaczego warto ją ćwiczyć i jak się do niej przygotować?

Polub i udostępnij:

Joga pochodzi z Indii, od przeszło w 2 tysięcy lat. Jej zasięg sięga cały świat. Niezależnie od religii, jogę ćwiczą gwiazdy filmowe, piosenkarze, celebryci, ale przede wszystkim ponad 200 milionów zwykłych ludzi na całym świecie. Ćwiczenia na macie wydają się mało przekonujące ale wraz z medytacją uspakajają ducha i rozwijają ciało. Niezwykłość jogi polega na pozytywnym wpływie na każdą dziedzinę życia. Praktykowanie jej niesie ze sobą tyle zalet, że szybko się do niej przekonamy.

Joga - dlaczego warto ją ćwiczyć i jak się do niej przygotować?

Dlaczego warto

Poprawia krążenie–  Doskonale dotlenia krew i sprawnie wędruje do komórek w Twoim ciele. Nawet początkowe ćwiczenia jogi potrafią przynieść korzyści sercowo-naczyniowe poprzez obniżenie tętna spoczynkowego.

Wspomaga trawienie- Regularna  joga przyśpiesza przemianę materii i polepsza samoocenę. organizm sam zacznie podpowiadać, jakie pożywienie jest dla niego odpowiednie i zdrowe, a z którego wolałby zrezygnować.

Elastyczność– Częsta praktyka jogi poprawi elastyczność twojego ciała. Rozciąga ścięgna, więzadła i mięśnie, w szczególności te głębokie, które na co dzień nie są w pełni używane. Ćwicząc regularnie zamiast napięć poczujesz przyjemne rozluźnienie.

 Zmniejsza stres-  Zmniejsza poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, który ciało wytwarza gdy się denerwujemy. Większość zajęć kończy się relaksującą pozycją- savasaną, podczas której leżąc luźno na wznak pozbędziesz się napięć z Twojego organizmu.

Oczyszcza z toksyn- zanieczyszczenia środowiska i chemikalia w żywności przyczyniają się do zatruwania organizmu. Joga jest świetnym sposobem na detoks- w trakcie ćwiczeń, kiedy pobudzamy naszą przemianę materii, toksyny są szybciej usuwane z narządów wewnętrznych.

Przygotowania do Jogi

Pamiętaj jeżeli nie będziesz ćwiczyć sama w domu aby wybrać odpowiednią szkołę, w której zajęcia dla zaawansowanych i początkujących prowadzone są osobno. Kadra, która prowadzi zajęcia musi być doskonale wykwalifikowana, ponieważ nie wszyscy  posiadają predyspozycje do wykonywania poszczególnych pozycji. Na zajęcia załóż najwygodniejsze ubrania. Które nie będą kolidowały przy rozciąganiu. Metkom znanych designerów i szerokim dresom mówimy więc nie, wygodnym, oddychającym ubraniom – zdecydowane tak!

Choć wiele szkół posiada maty do ćwiczeń warto zaopatrzyć się w swoją. Jeśli pojawi się zniechęcenie, pomyśl, że nie robisz tego po to, żeby inni uczestnicy zajęć podziwiali twoją sprawność, tylko dla siebie. Na zajęciach masz być odprężona. Nie musisz decydować się na pierwszą szkołę, do której trafisz. Twój instruktor będzie twoim nauczycielem, warto więc poświęcić trochę czasu na wybranie takiego prowadzącego, którego naprawdę lubisz.

Pamiętaj joga to nie tylko ćwiczenia rozciągające dlatego, zdecyduj który rodzaj jogi byłby dla ciebie optymalny. Joga Ashtanga to intensywne ćwiczenia, które pomagają oczyścić ciało i umysł z toksyn. To rodzaj jogi polecany tym, którzy szybko chcą zobaczyć efekty w postaci zwiększonej gibkości ciała i smuklejszej sylwetki.

Polub i udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *