Sposoby na przyspieszenie metabolizmu

Polub i udostępnij:

Metabolizm to reakcje chemiczne i przemiany energii w organizmach. Dzięki nim możliwy jest wzrost, rozwój, regeneracja czy rozmnażanie. Każdy człowiek ma inny metabolizm, zależy to w dużej mierze od genów oraz stylu życia, jakości pożywienia, nawyków żywieniowych.

W dużym uproszczeniu metabolizm to rozkład dostarczanych substancji do prostych elementów z wytwarzaniem przy tym energii, a te wykorzystujemy do budowy nowych struktur oraz utrzymywania czynności życiowych. Procesy te dzielimy na anabolizm – zużywa energię, i katabolizm – wytwarza energię. Oba muszą być ze sobą w równowadze – homeostazie. Na zachowanie homeostazy ma wpływ regularne dostarczanie pokarmu zgodne z zapotrzebowaniem organizmu.

Szybki i wolny metabolizm

Niektórzy mają szybki metabolizm, niektórzy wolniejszy. Na jego tempo mają wpływ geny, rodzaj flory bakteryjnej w jelitach, szerokość geograficzna, rodzaj diety w naszej kulturze. Bywa, że ktoś kto nie uprawia sportów ma szybki metabolizm i pomimo zapotrzebowania na większe ilości pożywienia, jest szczupła. Osoby o spowolnionym metabolizmie łatwiej przybierają na wadze. Jeśli chcemy przyspieszyć proces przemiany musimy zmienić dietę i aktywność fizyczną. Zdarzają się osoby, które chcą zdrowo nabrać masy mięśniowej ale ich metabolizm jest tak szybki, że muszą zwiększać kaloryczność i wartość spożywanych pokarmów. Z kolei osoby chcące się odchudzić potrzebują zmniejszyć kaloryczność bez zmniejszania wartości odżywczych. Przyspieszając metabolizm szybciej schudniemy.

 Co spowalnia metabolizm?

Siedzący tryb życia, dieta bogata w tłuszcze utwardzone oraz produkty wysoce przetworzone prowadzi do spowolnienia metabolizmu. Stres, alkohol, papierosy, za mała liczba godzin snu, brak ruchu na świeżym powietrzu plus zła dieta to prosta recepta na rozregulowanie metabolizmu. Zbyt mała ilość warzyw, pokarmów zawierających błonnik również ma wpływ na słaby metabolizm oraz przybieranie na wadze.

 Sposoby na przyśpieszenie metabolizmu

  • trening interwałowy – naprzemienne ćwiczenie w spokojnym tempie a następnie mocniejszym, dzięki czemu wzrasta zużycie energii w mitochondriach. Przy regularnych treningach zwiększa się ilość mitochondrium oraz wydłuża się efekt powysiłkowego zużycia tlenu co wiąże się ze spalaniem kalorii.
  • trening, który zwiększa masę mięśniową – mięśnie zużywają energię. Osoby z nadwagą mniej się ruszają, mają mniej mięśni co w konsekwencji prowadzi do mniejszego zużycia kalorii i dalszego przybierania na wadze.
  • spożywanie surowych warzyw (zawierają błonnik pokarmowy oraz inne cenne składniki)
  • unikanie smażenia, przetwarzania jedzenia za pomocą wysokich temperatur
  • spożywanie zdrowych tłuszczy – zawierających kwasy omega-3, które regulują poziom cukru we krwi oraz wpływają na uczucie sytości i tempo spalania tłuszczu. Jedząc orzechy, olej lniany, ryby morskie możemy przyspieszyć metabolizm.
  • Dieta zawierająca odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych
  • Suplementy – preparaty zawierające zieloną herbatę, pieprz, chrom, guaranę przyspieszają utlenianie tłuszczu, regulują poziom cukru we krwi, regulują apetyt. Najczęściej polecanymi środkami na podkręcenie metabolizmu jest suplement BurnActive oraz koktajle zawierające błonnik, uzupełniające jego braki w diecie.

 

Polub i udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *